czuwanie z Ojcem Świętym

30. lipca – czuwanie z Ojcem Świętym

30. lipca – czuwanie z Ojcem Świętym. Na drodze do Jezusa Miłosiernego!

czuwanie z Ojcem Świętym

Młodzi z całego świata będą w sobotę – przedostatni dzień Światowych Dni Młodzieży – czuwać wraz z papieżem Franciszkiem na Campusie Misericordiae w Brzegach. Będą wielbić Boga w modlitwie, tańcu, śpiewie, a pomogą im w tym artyści znani w Polsce i na świecie.

Głwną ideą spotkania będzie Jezus, który jest Źródłem Miłosierdzia. Sensem życia człowieka jest odnalezienie drogi do Niego, a wskażą ją młodym przewodnicy, którzy są Apostołami Miłosierdzia, czyli św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II.

Oczekiwanie na Ojca Świętego

Do młodzieży na Campusie Misericordiae papież Franciszek dołączy wieczorem około 19. Czas oczekiwania na Ojca Świętego wypełni modlitwa, tańce lednickie, śpiewy, prezentacje wspólnot i inne animacje. Po przyjeździe papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia z przedstawicielami kontynentów udając się w stronę ołtarza, by stamtąd rozpocząć czuwanie. Jak podkreśla Bolesław Pawica – reżyser tego wydarzenia, Brama Miłosierdzia jak i cała scenografia nie będzie ani wyszukana, ani spektakularna, będzie natomiast charakteryzowała się minimalizmem i prostotą.

Akrobatyczna inscenizacja

Sobotnie czuwanie ma pomóc wkroczyć młodym na drogę do Miłosiernego Jezusa, w której niemało jest trudności. To przejście drogą z problemami, którymi aktualnie boryka się młody człowiek zostanie zobrazowane za pomocą inscenizacji. Wykona ją Teatr Tańca Mira-Art złożony z profesjonalnych artystów i twórców, którzy łączą balet z powietrzną akrobatyką, muzyką i światłem, tworząc nad głowami widzów taneczne widowisko. Inscenizacja składać się będzie z pięciu stacji, na których spotkamy młodych ludzi uwikłanych w problemy współczesnego świata. Każdy przystanek odnosi się do fragmentu modlitwy Światowych Dni Młodzieży, kolejno: 1. Wiara wątpiącym, 2. Nadzieja zrezygnowanym, 3. Miłość oziębłym, 4. Przebaczenie winnym, 5. Radość smutnym.

Ekumeniczny koncert – Credo in Misericordiam Dei

Po zakończeniu inscenizacji, do młodych przemówi Ojciec Święty, po tym zaś nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia i około godz. 21. Apel Jasnogórski (Maria Regina Mundi). Po wspólnym czuwaniu z papieżem Franciszkiem rozpocznie się oparty o poszczególne artykuły wiary koncert uwielbieniowy Credo in Misericordiam Dei, czyli Wierzę w Boże Miłosierdzie. Koncert będzie miał charakter ekumeniczny, dlatego jego współtwórcami będą chrześcijanie różnych wspólnot. Twórcami tego muzycznego wydarzenia są: zespół Adama Sztaby, orkiestra i chór Światowych Dni Młodzieży, specjalnie utworzony na tę okazję zespół muzyczny oraz znani artyści z Polski i zagranicy. Na scenie wystąpi m.in. Krzysztof Iwaneczko – zwycięzca 6. edycji The Voice of Poland, jak i włoskiego The Voice – s. Cristina Scuccia, jak też Kasia Wilk czy Kuba Badach. Wśród prowadzących koncert uwielbienia znajdą się również młodzi ludzie z całego świata, którzy będą przewodzić modlitwom wprowadzającym w poszczególne artykuły wyznania wiary.

Scenariusz na sobotę z papieżem Franciszkiem

Koncepcja sobotniego czuwania powstała jako owoc pracy Sekcji Wydarzeń Centralnych. Już dwa lata temu kilkuosobowy zespół kierowany przez ks. Marka Hajdyłę oraz Weronikę Griszel, w skład którego wchodzili m.in: s. Salwatricze Musiał ZMBM, Marcin Kobierski czy ks. Stanisław Mieszczak SCJ stworzył i opisał zarys scenariusza tego wydarzenia. W dalszej kolejności Sekcja zaprosiła do współpracy wielu profesjonalistów, którzy pomogli znaleźć odpowiednie formy wyrazu głównych idei czuwania.

Za realizację sobotniego czuwania odpowiada Bolesław Pawica – reżyser i producent telewizyjno-filmowy, kierownikiem muzycznym jest Adam Sztaba – polski kompozytor, producent muzyczny i dyrygent, natomiast nad merytoryczną zawartością koncertu czuwa o. Lech Dorobczyński OFM.

Ewelina Słomka
Fot. Marianna Gurba