Wieliczka na uroczystościach Festa del Covo we Włoszech

Wieliczka na uroczystościach Festa del Covo we Włoszech

W dniach od 3 do 5 sierpnia 2018 r. przedstawiciele miasta Wieliczka z burmistrzem Arturem Koziołem oraz Zespołem Pieśni i Tańca Sułkowianie po raz pierwszy uczestniczyli w centralnych uroczystościach Festa del Covo w Campocavallo w rejonie Osimo we Włoszech. Święto Festa del Covo pochodzi z włoskiej tradycji kultury ludowo-religijnej i obchodzone jest jako dziękczynienie za plony ziemi od 1939 roku. Na uroczystości te wykonywane są z kłosów zbóż kopie w skali znanych kościołów, bazylik z całego świata.

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, postanowiono wykonać covo przedstawiające bazylikę mariacką w Krakowie, gdzie odbyły się ostanie Światowe Dni Młodzieży zapoczątkowane przez Papieża Polaka i przekazać je na Campus Misericordiae, gdzie odbyły się centralne wydarzenia wieńczące ŚDM 2016. Reprodukcja kościoła mariackiego wykonana została z 2 mln kłosów zbóż, a prace trwały 6 miesięcy.

Na uroczystościach obecne były relikwie świętego Jana Pawła II przywiezione z Krakowa. W piątkowych uroczystościach wniesienia relikwii do miejscowego sanktuarium w Campocavallo uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”. W niedzielę, tj. 5 sierpnia, odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył arcybiskup Ancony oraz ks. Emil Furtak z Krakowa, który odczytał list od ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Podczas uroczystości Komitet Organizacyjny Festa del Covo przyznał wyróżnienia: Złoty Kłos dla ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.

Po południu ulicami miasta przeszedł przemarsz, w którym były wiezione cova z poprzednich lat. W przemarszu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych w tym burmistrz Osimo Simone Pugnaloni, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego Festa del Covo Rajmund Orsetti oraz delegacja z Wieliczki pod przewodnictwem burmistrza oraz Zespół „Sułkowianie”. Po błogosławieństwie przed sanktuarium w Campcavallo przedstawiciel miejscowego komitetu ogłosił, że tegoroczne covo zostanie podarowane do Wieliczki, gdzie na Campus Misericordiae dwa lata temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży.

-Dziękuję za ten niezwykły dar na Campus Misericordiae, za trud pracy włożony w jego przygotowanie. Przyjechałem tutaj wraz z młodymi przyjaciółmi z Zespołu Pieśni i Tańca „Sułkowianie”, przebyliśmy ponad 1400 km, by dotrzeć do Osimo i jesteśmy zaszczyceni odbierając ten niecodzienny dar z ziemi włoskiej. W sanktuarium znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, patrzymy na kościół mariacki wykonany ze zbóż – czujemy się jak w domu. Dziękuję za to niezwykłe przyjęcie. – powiedział Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Na zakończenie uroczystości zespół „Sułkowianie” wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością i spotkał się z ogromnym aplauzem. „Sułkowianie” zaprezentowali trzy suity: krakowiaków wschodnich, lubelską oraz rzeszowską.