W Brzegach trwa oczekiwanie na wizytę papieża Franciszka. W sobotę 30 lipca odbędzie się tam czuwanie modlitewne, a w niedzielę 31 lipca Msza Posłania, kończąca Światowe Dni Młodzieży.
W Campusie Miłosierdzia w Brzegach najpierw odbędzie się czuwanie młodych z Franciszkiem, a 31 lipca w niedzielę, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, papież odprawi tu Mszę Posłania.
„Na czuwaniu z papieżem w Campus Misericordiae spodziewamy się do miliona pielgrzymów i od 1,5 mln do 1,8 mln uczestników na finałowej mszy św. w niedzielę” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula.
„Jest to możliwe; wszystko zależy od pogody i od tego, czy dopiszą pielgrzymi z Polski” – dodała.
Jak dodała, „w czwartkowych uroczystościach z papieżem Franciszkiem na Błoniach uczestniczyło 600 tys. osób”.
„Dzisiaj przyjeżdżają pielgrzymi, którzy wykupili pakiet B, obejmujący trzy dni do niedzieli. A jutro zaczną przyjeżdżać pielgrzymi, którzy wykupili 2-dniowy pakiet C. Poza tym będą pielgrzymi, którzy się rejestrują na miejscu, a także ci, którzy nie są zarejestrowani, a chcą wziąć udział w spotkaniu z papieżem” – powiedziała Abdelmoula.
Zaprzeczyła także, by miejsce sobotnich i niedzielnych uroczystości z papieżem z powodu intensywnych nocnych opadów deszczu miało zostać przeniesione na krakowskie Błonia.
Na rozpoczęcie nabożeństwa w sobotę Ojciec Święty w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów – sześciorga młodych, przejedzie do „strefy 0”, w pobliżu której, blisko ołtarza, będzie umiejscowiona brama miłosierdzia. Przejście przez nią ma nawiązywać do trwającego Jubileuszu Miłosierdzia.
Czuwanie będzie składało się z trzech części. Pierwsza to inscenizacja pt. „Droga do źródła miłosierdzia”. Inscenizacja została przygotowana w oparciu o modlitwę ŚDM i zawarte w niej wezwania: abyśmy umieli nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, radość smutnym, przebaczenie winnym i miłość oziębłym. Scenki odegrane w języku bliskim młodym ludziom zaprezentuje Teatr Tańca Mira-Art z Gdyni.
Sens tej modlitwy zostanie podkreślony w drugiej części – będzie to dialog papieża z młodzieżą, którzy odzyskali nadzieję pod wpływem łaski Bożej. Tradycyjnie, przed wygłoszeniem przemówienia, Ojciec Święty wysłucha świadectw młodych ludzi – tym razem będą to: Polka, Syryjka oraz Paragwajczyk.
Istotą pierwszego obrazu jest pokazanie, że wśród banałów współczesnego beztroskiego życia jest możliwość znalezienia drogi duchowej. Scena ukazana zostanie jako typowa, współczesna dyskoteki z muzyką techno, która stanowić będzie tło do pokazania różnych grup kulturowych młodych ludzi. W pewnym momencie muzyka ucichnie i pojawi się dziewczyna – Faustyna. Wówczas wygłoszone zostanie pierwsze świadectwo wiary – Natalii Wrzesień z Polski.
Podczas drugiej sceny na dużym ekranie zostanie wyświetlany film, ukazujący zamachy terrorystyczne 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i ubiegłoroczny w Paryżu, sceny wojny z Iraku i Syrii. Po zakończeniu emisji filmu, na scenę wbiegnie kolejno sześć osób (symbole kontynentów), które będą krzyczeć słowo „NIE” w różnych językach np. niemieckim, angielskim, hiszpańskim, chińskim. Po zakończeniu sceny nastąpi drugie świadectwo, które wygłosi Rand Mittri z Syrii.
Istotą trzeciej sceny będzie problem współczesnej cywilizacji zamkniętej w cyberprzestrzeni. Czwarta scena nawiąże do przebaczenia, a wierni zobaczą postać papieża Jan Pawła II, z którym rozmawia Ali Agca.
Piąta scena odbędzie się pod hasłem „Radość smutnym”. Faustyna w raz z grupą wędrowców dotrze do blokowiska – miejsca, gdzie spotykają się młodzi ludzie z marginesu społecznego. Finałem sceny jest pokaz roześmianych już innych ludzi, których wierni widzieli na początku. Po niej Miguel z Asunción z Paragwaju da trzecie świadectwo.
Trzecia część to adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi będą modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia, będzie też czas na chwilę medytacji, a na zakończenie papież pobłogosławi ich Najświętszym Sakramentem. Zaplanowano też Apel Jasnogórski zaśpiewany po łacinie, jako nawiązanie do modlitwy Jana Pawła II w 1991 roku na Jasnej Górze.
Podczas adoracji wykorzystany zostanie ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju” – 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie.
Bezpośrednio po zakończeniu czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem rozpocznie się ekumeniczny koncert CREDO in Misericordiam Dei. Podzielony na 12 części, będzie uwielbieniem Bożego Miłosierdzia. Każdą część poprzedzi modlitwa, prowadzona przez młodych ludzi z całego świata. Koncert uwielbienia będzie wydarzeniem ekumenicznym. Na scenie spotkają się chrześcijanie z różnych wspólnot.
W ramach pre-wydarzeń, przed sobotnim czuwaniem, wystąpią m.in. Il Volo (Włochy), Rexband (Indie) oraz młodzi z maronickiej wspólnoty Jesus ma Joie (Liban). Swoją działalność przybliży także m.in. Fundacja Frassatiego z Włoch, Salezjański Wolontariat Misyjny i papieskie stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie. (PAP/KAI)