Brama Miłosierdzia z Campus Misericordiae

Brama Miłosierdzia z Campus Misericordiae

Brama Miłosierdzia na Campus Misericordiae, przez którą 30 lipca symbolicznie przeszedł papież Franciszek z młodzieżą rozpoczynając czuwanie podczas Światowych Dni Młodzieży, stanie obok dzwonnicy przy Domu Miłosierdzia w Brzegach.

Brama Miłosierdzia z Campus Misericordiae
Campus Misericordiae”. PAP/Stanisław Rozpędzik

„Dużo ludzi przyjeżdża do Brzegów zobaczyć dwa budynki – Dom Miłosierdzia i Dom Chleba – które pobłogosławił papież Franciszek; dopytują się, chcą oglądać pamiątki. Dlatego postanowiliśmy ustawić tam jeszcze w sierpniu Bramę Miłosierdzia” – powiedział PAP odpowiedzialny za projekt Campus Misericordiae z ramienia Komitetu Organizacyjnego ks. Bogdan Kordula, szef Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W sobotę 30 lipca po przybyciu na Campus Misericordiae i objechaniu sektorów na papamobile papież Franciszek przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Towarzyszyło mu sześcioro młodych uczestników – przedstawicieli wszystkich kontynentów.

Bramę, wybudowaną z drewnianych listew, wieńczyła duża kopia obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego przez Adolfa Hyłę. Na Bramie umieszczono napis „Jezu, ufam Tobie” w czterech językach. Brama była ustawiona niedaleko ołtarza głównego na Campus Misericordiae w centrum całego placu, na którym zgromadzili się pielgrzymi.

Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 brama została zdemontowana i zabezpieczona. Zostanie jednak na nowo zamontowana na obrzeżach byłego Campus Misericordiae, przy dwóch budynkach, które pozostały na pamiątkę wydarzenia, i dzwonnicy z Dzwonem Miłosierdzia. Jak poinformował ks. Kordula, Brama Miłosierdzia pozostanie w Brzegach prawdopodobnie do końca października. Potem zostanie przeniesiona do ośrodka Caritas w Zakrzowie, gdzie będzie pamiątką po ŚDM.

Campus Misericordiae został zbudowany na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Na obrzeżach kampusu zbudowano m.in. Rondo ŚDM, łączące nowo powstały Trakt Jana Pawła II (łącznik od trasy S7) z Traktem Franciszka, czyli zmodernizowaną drogą powiatową, którą papież dojechał pod ołtarz.

Obok Ronda ŚDM powstały dwa budynki. Pierwszy to „Dom Miłosierdzia”, czyli dom środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na piętrze znajdą się tzw. mieszkania chronione dla osób potrzebujących. Jeden z takich apartamentów, tj. pokój z łazienką, przygotowano z myślą o papieżu, gdyby zechciał tu odpocząć. Meble wykonał stolarz spod Kalwarii Zebrzydowskiej Krzysztof Gaura. Papież nie skorzystał z apartamentu.

Drugi budynek – tzw. „Dom Chleba” – będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i dystrybucji żywności bezpośrednio do parafii. Na systematyczną pomoc będzie mogło liczyć ok. 80 tys. mieszkańców.

Przy budynkach stoi dzwonnica z Dzwonem Miłosierdzia, który zabrzmiał, gdy na Campus Misericordiae przybył Franciszek. Papież w niedzielę 31 lipca pobłogosławił oba budynki i znajdującą się w Domu Miłosierdzia kopię figury Matki Bożej Loretańskiej, przekazaną przez młodych pielgrzymów z Włoch jako dar diecezji Loreto dla polskiej młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbyły się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbyło się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawił Mszę Świętą Posłania.

Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)

źródło: http://pope2016.com/wiara/milosierdzie/news,514798,sdm-brama-milosierdzia-z-campus-misericordiae-stanie-przy-dzwonnicy.html