Po raz kolejny Droga Neokatechumenalna jest obecna – licznie i aktywnie – na Światowych Dniach Młodzieży. Ponad 150 tysięcy młodych z Drogi, przybyło z całego świata do Krakowa na wielkie spotkanie pod przewodnictwem papieża Franciszka – informuje serwis www.pope2016.com.
Najwięcej młodych przybyło z Włoch, Hiszpanii, Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Do Krakowa docierają wciąż młodzi ze wspólnot neokatechumenalnych z całego świata, ze wszystkich kontynentów, z ponad 120 narodów. Także z Afryki – przybyły grupy m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Afryki Południowej, Zambii, z Mozambiku. Z Azji przyjechały grupy m.in. z Filipin, Korei Południowej, Japonii, a także z komunistycznego Wietnamu.
Młodzi neokatechumeni z Polski ewangelizują na ulicach i placach różnych miast głosząc Kerygmat, czyli Dobrą Nowinę, dając swoje świadectwo wiary, śpiewając i tańcząc przy akompaniamencie gitar i innych instrumentów.
Po czuwaniu modlitewnym 30 lipca i Mszy św. 31 lipca pod przewodnictwem papieża Franciszka, Droga Neokatechumenalna – jak na każdych ŚDM – będzie celebrować liturgiczne spotkanie młodych, podczas którego młodzi, którzy czują powołanie od Boga, będą wzywani do życia kontemplacyjnego i prezbiteratu, a rodziny, do wyruszenia na misje w każdą stronę świata.
Spotkanie rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 15:00 na Campus Misericordiae. Będzie w nim uczestniczyć ponad 150 tysięcy młodych ze wspólnot neokatechumenalnych z całego świata. Przewodniczył mu będzie arcybiskup krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, któremu będą towarzyszyć inni kardynałowie, ponad 60 biskupów i liczni prezbiterzy. Spotkanie będą prowadzili: inicjator Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello i o. Mario Pezzi.
Podczas spotkanie będzie wspominana zmarła 19 lipca Carmen Hernandez, współinicjatorka Drogi – razem z Kiko Argüello. Jej pogrzeb odbył się 21 lipca w katedrze Nuestra Señora la Real de la Almudena w Madrycie.
Droga Neokatechumenalna powstała wśród najuboższych w barakach Palomeras Altas w 1964 r. Jej inicjatorzy Kiko Arguello i Carmen Hernandez przybyli do Rzymu w 1968 r., odtąd rozprzestrzeniła się po całym świecie, stanowiąc jedną z najpoważniejszych rzeczywistości Kościoła powszechnego po Soborze Watykańskim II.
Obecnie Droga Neokatechumenalna obecna jest w 124 narodach na wszystkich kontynentach, w 1479 diecezjach. W 6272 parafiach istnieje 20432 wspólnot. Tylko w Europie, w 2600 parafiach istnieje ok. 8,3 tys. wspólnot. W stu diecezjalnych misyjnych seminariach „Redemptoris Mater” przygotowuje się do kapłaństwa 2,3 tys. seminarzystów, a wyświęconych zostało już 1880 kapłanów. Ponad tysiąc rodzin jest w tzw. „misji rodzin” w 93 krajach. Natomiast, łącznie z dzisiaj utworzonymi, istnieją 92 misje ad gentes.
źródło: http://niezalezna.pl/83883-droga-neokatechumenalna-na-sdm