8. Solne Uwielbienie Wieliczka

8. Solne Uwielbienie w Boże Ciało

Podczas święta Bożego Ciała w Wieliczce wędrowaliśmy ulicami miasta w uroczystych procesjach, a wieczorem spotkaliśmy się na Rynku Górnym, gdzie po raz ósmy odbyło się „Solne Uwielbienie”, czyli wyjątkowy koncert połączony z modlitwą oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.


Co roku Solne Uwielbienie gromadziło tysiące wiernych na Wielickiej Arenie Lekkoatletycznej. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, koncert odbył się na Rynku Górnym. Przy scenie tradycyjnie usytuowano krzyż  – symbol Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącą mu kopię ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Burmistrz Artur Kozioł witając zgromadzonych mieszkańców podkreślił,  jak ważna w obecnej sytuacji jest pomoc innym: „ Nasza praca może się zatrzymać, egzaminy mogą być niepotrzebne, ale ważne jest pomaganie. Niech to Uwielbienie, na którym spotykamy się co roku w różnych miejscach, stanie się refleksją, że rozpoczynamy drogę pomagania tym, którzy jeszcze nie wyszli z różnych trudności. […]. Musimy zostawić telewizory i komórki i znów popatrzeć na siebie w normalnym życiu. Niech to Solne Uwielbienie będzie naszym podniesieniem…”

Momentem kulminacyjnym spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Wówczas Rynek Górny stał się miejscem modlitwy i zadumy.

Podczas koncertu transmitowanego na żywo wystąpili muzycy, tworzący to wydarzenie od 2014 roku pod kierownictwem Pani Anny Dziedzic oraz członkowie Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Spotkanie poprowadził jego pomysłodawca  – ojciec Mariusz Tabor.


Pierwszy koncert Solne Uwielbienie odbył się 19 czerwca 2014 roku. Wydarzenie stanowiło przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce odbył się również Festiwal Młodych poprzedzający spotkanie z Papieżem Franciszkiem na pobliskich Brzegach. Muzycy tworzący inicjatywę Solne Uwielbienie odpowiadali również za oprawę muzyczną powitania Papieża na lotnisku w Balicach.