MIĘDZYNARODOWE PRZESŁANIE „ŚWIAT BEZ PRZEMOCY”

13 stycznia, w przeddzień Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, w Wieliczce odbyło się Spotkanie Noworoczne z międzynarodowym przesłaniem „Świat bez przemocy”. Młodzi ludzie w siedmiu językach świata zaapelowali o pokój na świecie, nawiązując do Orędzia Papieża Franciszka na 51. Światowy Dzień Pokoju 2018 r. Zwieńczeniem tych słów było przesłanie ks. kardynała Stanisława Dziwisza, który wyraził potrzebę solidarności i wsparcia działań na rzecz pokoju na świecie.

Ksiądz kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do Światowych Dni Młodzieży 2016, podczas których ponad dwa miliony młody ludzi rozumiało swoje słowa i nikt nie widział granic. Wtedy to Papież Franciszek zachęcał nas do wstania z wygodnych miejsc i do wykorzystania energii wynikającej z młodości. Ksiądz kardynał wspomniał także wrześniowe spotkanie młodzieży z Europy Wschodniej ze wspólnoty św. Idziego, kiedy to młodzi ludzie w Wieliczce rozmawiali na temat nowych dróg pokoju. Przeszli także przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae, modląc się o świat bez przemocy i wojen.

Patrząc na cały świat musimy wszyscy otworzyć oczy i zauważyć, jak wielu ludzi cierpi, jak wielu naszych braci występuję przeciwko swoim braciom. – mówił kardynał Dziwisz. Człowiek staje przeciw człowiekowi, tak że ludzie zmuszeni są uciekać ze swoich domów. […]Bądźmy solidarni z ludźmi całego świata, nieważne w jakim języku mówimy, bo wszyscy jesteśmy braćmi – dziećmi Boga.

Burmistrz Artur Kozioł zwrócił uwagę na zaangażowanie młodych ludzi i chęć działania na rzecz potrzebujących: – Młodzi ludzie pragną pomagać, uczestniczyć w różnych akcjach humanitarnych, być wolontariuszami i szukają wsparcia. Nie można ich zostawiać samych. Mają odwagę … ale my powinniśmy mieć odpowiedzialność, aby wspierać ich energię i pragnienie świata bez przemocy.-