Samochody papieża Franciszka

Samochody papieża Franciszka na aukcji

Golfy na szczytny cel

Samochody papieża Franciszka
PAP/Stanisław Rozpędzik

Papież Franciszek znany jest z ascetycznego podejścia do kwestii używanych środków transportu. Podobnie było podczas jego wizyty w Polsce. Zamiast w drogiej limuzynie zasiadał w czterech volkswagenach golfach sportvan. Trzy spośród tych samochodów niebawem zostaną wystawione na sprzedaż w ramach akcji „Misericordes”, czyli miłosierni, poprzez stronę internetową we4charity.com. Dochody wesprą program zakupu mobilnych klinik dla ofiar wojen.

Wiadomo, że licytacje aut rozpoczną się 4 września. Na razie nieznane pozostają ich ceny wywoławcze. Wiele wskazuje na to, że samochody te szybko znajdą właścicieli, a ich ostateczne ceny znacznie przebiją wartość zaproponowaną na początku aukcji. W końcu samochód po papieżu to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Z czasem może się również okazać, że będzie to niezła lokata kapitału.

Samochody, które zostały wykorzystane na potrzebę obsługi wizyty papieża Franciszka w Polsce, nie są opancerzone. Co więcej, nie są to nawet topowe wersje tego modelu. Pod maskami aut kryje się benzynowy silnik 1,2 TSI. Nie wiadomo czy motor występuje w odmianie o mocy 85 czy 110 KM. Wiadomo, że na liście dodatkowego wyposażenia pojazdów znalazły się dywaniki. Dopłaty wymagał również granatowy lakier. Rynkowa wartość tak skonfigurowanego samochodu to około 70 tys. złotych. Ich wyjątkowość trudno jednak przeliczyć na pieniądze. Wraz z samochodami nabywcy otrzymają tablice rejestracyjne K1-K4 Pope.

Akcję „Misericordes” wesprą nie tylko samochody. Nowych właścicieli będą mogły znaleźć również inne przedmioty, z których podczas wizyty w Polsce korzystał papież, a także podarunki, które otrzymała głowa Kościoła. Na następnych slajdach zobaczycie te z nich, które mogą poruszyć krew miłośników samochodów. Ich aukcje już trwają.

źródło: http://moto.wp.pl/gid,18476681,kat,55194,title,Samochody-papieza-Franciszka-na-aukcji,wid,18476681,galeriazdjecie.html?ticaid=117a29